Červenec 2007

motýli

25. července 2007 v 20:03 FAUNA
Dlouhozobka svízelová
je malý motýl z čeledi lišajovitých.
Vypadalo to na první pohled jako kolibřík. Motýl s masivním huňatým tělíčkem lítal kolem azalek a za letu sál z květů šťávu. Ani na vteřinu neusedl, pořád kmital sem tam, jen sosák natahoval. Takový opravdu neposedný model. Je to denní lišaj dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum L.)

Zmrzlina v létě

24. července 2007 v 23:44 DOBROTY
Zmrzlina
tahle báječná ledová pochoutka patří k létu snad stejně jako voda a slunce.
Dějiny zmrzliny se začaly psát již ve starověkém Řecku, pod Olympem.
Poprvé se použilo dřívko do zmrzliny v roce 1921

Italská zmrzlina

Pravá italská zmrzlina není vyrobena z vody, rostlinných tuků a umělých přísad, ale ze smetany a čerstvého ovoce. To se odráží na její kvalitě a ceně. Zmrzlina vyrobená z přírodních surovin má vždy méně jásavou barvu než zmrzlina z umělých ingrediencí.
Jedna porce běžné zmrzliny obsahuje méně tuku než tabulka čokolády či dezert - třeba kousek dortu.

PLAVKY

24. července 2007 v 23:17 DOVOLENÁ
Léto se neúprosně dožaduje o přízeň a láká návštěvníky ke koupání v moři či bazénech. Někteří módní návrháři jej už vyslyšeli a odpověděli mu kolekcemi plavek.
Námořnicky styl je IN

Kombinace modré a bílé,
je pro letní radovánky jako stvořená.
Pokud se opalujete "nahoře bez", pak jistě volíte rozdělené plavky.
Bílá barva plavek kontrastuje s opáleným tělem.

Ďůďa

21. července 2007 v 15:48 GOOFY

haluziozorní fotečky

17. července 2007 v 1:00

obrázky

17. července 2007 v 0:46 PRO DĚTI

léto - grilování

14. července 2007 v 23:12 ROČNÍ OBDOBÍ
Grilování masa v létě je takřka nutností.
Náš vztah k rožnění má přímou souvislost s chatařením a chalupařením, které si v žádném případě nedáme vzít. "I kdyby nám to Evropská unie znormovala, jak chtěla," říká jeden velký fanda grilování. "Nejde však jen tak o ledajaké vyřízení hladu či chuti. Je to někdy až téměř obřadný proces, který začíná již při nákupu masa," rozplývá se blaženě.
Je to zkrátka pohoda pro hostitele i hosty. U grilu nelze nic uspěchat, takže si navíc zpříjemňujeme čekání na chutné sousto ve společnosti těch, s nimiž je nám fajn.

Desatero zdravého grilování

1. Používejte vhodný gril

2. Kupujte jen kvalitní dřevěné uhlí

3. Grilujte jen libové maso, drůbeží maso bez kůže a z ostatních druhů masa odstraňte tučné okraje

4. Nikdy nedopusťte, aby plameny maso olizovaly

5. Grilujte tak, aby tuk nekapal na rozžhavené uhlí

6. Gril a grilovací pomůcky vždy umyjte saponátem a odrbejte kartáčkem

7. Marinované maso vydrží déle a je křehčí - nakládejte maso alespoň na dvě hodiny, ale přebytečnou marinádu před grilováním vždy odsajte

8. Při grilování používejte vpichovací teploměr pro dostatečnou kontrolu propečení

9. Nikdy do masa na grilu nepíchejte - šťáva by unikala do ohně

10. Dbejte na to, aby byl podíl čerstvé zeleniny vyšší než masa

Na čem grilovat?
Při výběru je potřeba myslet pouze na to, co opravdu potřebujeme. Plynové grily mají zásadní výhodu v bezpečnosti, čistotě a rychlosti. Žádný přepálený tuk ani kouř, méně nečistot a snadná obsluha i údržba. Stále častěji se používají lávové kameny. Umístěné v grilu na spodním palivovém roštu nad plynovým hořákem se zahřívají na vysokou teplotu a výsledkem je rovnoměrný žár, který vyzařuje na pokrm umístěný na horním grilovacím roštu.

Užiteční pomocníci

Bez kvalitního náčiní se při zahradní party spojené s grilováním jen těžko obejdete. Můžete si je pořídit jednotlivě, nebo hned v celé sadě.
Druhy grilů
* Grily na dřevěné uhlí mohou být plechové nebo litinové. Litina drží dobře teplotu.
* Lávový kámen je přírodní materiál pocházející z vyhaslých sopek, který rychle absorbuje teplo. Kameny umístěné v grilu na spodním palivovém roštu nad plynovým hořákem jsou zahřívány na vysokou teplotu; výsledkem je rovnoměrný žár. Porézní povrch lávových kamenů vstřebává velké množství tuku, který odkapává při grilování, a tím zabraňuje nežádoucímu vzplanutí tuku. Místo lávových kamenů lze také použít kvalitnější keramické brikety. Náplň lávových kamenů by měla při průměrném grilování vydržet celou sezonu.
* Kontaktní grilování je způsob grilování, při kterém je pokrm v přímém kontaktu s rozžhavenou plochou. Grilovací plocha je většinou z litinového tálu, kamenné desky nebo litinové mřížky, která je přímo rozžhavena plamenem nebo elektricky. Tento způsob grilování se hodí především pro pečení nebo smažení.
* Plynové grily mají zásadní výhodu v bezpečnosti, čistotě a rychlosti. Žádný přepálený tuk, žádný kouř, méně nečistot a snadná obsluha a údržba.
Výsledný efekt grilování může ovlivnit i použití různého dřeva

LÉTO

11. července 2007 v 1:09 ROČNÍ OBDOBÍ
O borůvkách
Je jejich čas. Sbírají se zpravidla v 1. polovině července, v suchých a teplých letech jako je ten letošní i koncem června.
Borůvky jsou zvlášt bohaté na karoten, chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály. Významný je i obsah vitaminu C, třísloviny taninu, antokyanů, železa a dalších biolátek. Borůvky čistí krev, dodávají životní energii a omlazují.
Borůvky jsou významnou léčivou potravinou už po mnoho staletí.
Listy brusnice borůvky mají velice podobné účinky jako plody. Čaj z těchto listů je vhodný jak při střevních a žaludečních potížích , tak za účelem mírného snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má také příznivý vliv na ledviny a močové cesty, které čistí a dezinfikuje a pomáhá s odvodňováním při přílišném zadržování vody v organismu.
Borůvky jsou bezesporu jedním z biologicky nejhodnotnějších darů našich lesů, jsou chuťově nezaměnitelným ovocem a navíc tou pravou injekcí omlazující energie.
Borůvky také pomáhají tlumit záněty a rychlost dělení buněk ve střevech, které jsou považovány za rizikové faktory pro vznik rakoviny.
Borůvky jsou nejenom chutné, ale patří k nejzdravějším plodinám vůbec. Rozhodně patří i do vašeho jídelníčku.
Žahour
Na borůvkovou omáčku na knedlíky potřebujeme 500 g borůvek, 60 g cukru, 15 g škrobové moučky, 1/8 l mléka, 20 g másla. Cukr pokropíme asi 2 lžícemi vody a přivedeme do varu. Když pění přidáme borůvky a necháme přejít varem. Přidáme máslo, zalijeme mlékem ve kterém jsme rozmíchali škrobovou moučku. Povaříme, omáčka má být zahoustlá. Podáváme ji k lívancům, palačinkám, přelíváme s ní kynuté knedlíky.
Rychlý borůvkový koláč
1 sklenice mléka, 2 sklenice polohrubé mouky, 1 sklenice cukru, ¾ sklenice rozpuštěné hery, ¾ prášku do pečiva. Suroviny smícháme a vzniklé těsto vlijeme na vymazaný a vysypaný plech. Posypeme vrstvou omytých a okapaných borůvek. Navrch posypeme drobenkou (oříšek polorozměklého másla smícháme s dílem hrubé mouky a dílem cukru). Dáme péci.