Listopad 2007

Kateřina

25. listopadu 2007 v 0:49 ROČNÍ OBDOBÍ
Tento týden v neděli bude podle současného českého kalendáře slavit svátek Kateřina.
Jméno Kateřina je dodnes velice oblíbené, již několik let se drží v první desítce dívčích jmen,
která dostávají novorozené holčičky. Jestli tedy znáte a máte rádi nějakou Kateřinu,
v neděli na ni nezapomeňte. Cestou na oslavu se podívejte pod nohy - bude-li vám pod botami praskat led, budou podle pořekadla Vánoce na blátě...
Jméno Kateřina (25. 11.) má řecký původ od slova "katharos" a jeho význam je vysvětlován jako "čistá, cudná, mravná". Domácí zdrobnělina Katka býváněkdy užívána jako samostatné jméno. Další osamostatnělou pravděpodobně severskou domácí variantou je Katrin. Kateřina je velmi oblíbené a dlouhá léta velmi užívané jméno.
Známou osobností je např. česká olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová (*1973).
Všem Kateřinám gratuluji

Adventní kalendář

15. listopadu 2007 v 12:33 ROČNÍ OBDOBÍ
Adventní kalendář se již stal neodmyslitelnou součástí Vánoc. Připomíná blížící se Štědrý den a pomáhá zkracovat netrpělivé čekání na radostné chvíle. Odkud se však tato tradice vzala?
Otcem nápadu vyrábět adventní kalendáře byl Gerhart Lang (1881-1974), jenž pocházel z Mnichova. Stalo se tak roku 1908, kdy tento německý majitel tiskárny nechal natisknout vystřihovací kalendář s názvem V zemi Ježíškově. Vytvořil tak zvyk, který se dochoval do dnešních dnů. Dnes jsou adventní kalendáře vyhledávaným sběratelským zbožím.
Regály českých obchodů plní i dnes pestrobarevné krabice jež ukrývají 24 čokoládek.
Šikovné maminky však leckdy papírové kalendáře překonají .
Jaký máte názor na adventní kalendáře vy?

vzácná kometa

13. listopadu 2007 v 16:35 VESMÍR
Astronomický snímek
Vnitřní koma komety Holmes
Co se děje s kometou Holmes? Tato vzácná kometa zůstává pro severní pozorovatele viditelná neozbrojeným okem jako neobvyklý malý obláček v souhvězdí Perseus. viz : Objevujte vesmír!


Pranostiky - listopad

10. listopadu 2007 v 2:47 ROČNÍ OBDOBÍ
11. listopadu (Martina)
Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno, bude tuhá zima.
Po svatém Martinu zima nežertuje.
O Martině po ledu, o vánocích po blátě.
Jižní vítr na Martina - mírné zima.

Jména pro tento týden

5. listopadu 2007 v 0:59 ROČNÍ OBDOBÍ
Podle českého kalendáře slaví tento týden svátek
5.11. Miriam je hebrejské jméno známé již z bible.Známými osobnostmi suvedeným jménem jsou např. české herečky
Miriam Kantorková (sestra "Bobina "Ordinace v růžové zahradě )nebo Miriam Chytilová("Klárka"Tajemství proutěného košíku TV seriál)
.
6.11. Liběna a její varianta Luběna jsou česká
jména slovanského původu. Jméno je odvozené od přídavného jména "libý", proto se jeho význam vykládá jako "libá, milá, příjemná".Známými osobnostmi jsou např. Liběna Hlinková, vdova po hokejistovi Ivanu Hlinkovi či Liběna Rochová, módní návrhářka.
7.11. Saskie (též Saskia) je jméno holandského původu.Jehovýznam však není zcela jasný. Nejčastěji se vykládá jako "žena ze Saska". Známou osobností s tímto křestním jménem je česká moderátorka a televizní hlasatelka Saskia Burešová
8.11. Jméno Bohumír má slovanský původ a vykládáme je jako "mír bohu". Pokládá se za obdobu německého jména Gottfried. Známou osobností s tímto jménem byl např. český filmový technik a zvukař Bohumír Brunclík (Kdyby tisíc klarinetů ..... zvukové efekty).
9.11. Bohdan je staroslovanské jméno s významem "dar boží" či "daný bohem". Je obdobou původně řeckého jména Theodor. Za všechny nositele tohoto jména uveďme např. českéhofilmového režiséra Bohdana Slámu .
10.11. Evžen (Eugen) má řecký původ ve slově "eugenés", jež znamená "blahorodý" či "urozený". Osobností s tímto křestním jménem byl např. český atlet a sportovní novinář Evžen Rošický(1914-1942).
11.11. Martin je jméno latinského původu od slova "Martinus", přídavného jména odvozeného od "Mars". Přeneseně lze jeho význam vysvětlit jako "bojovný", neboť Mars byl uctíván jako bůh války. Osobností s tímto jménem je mnoho např. Martin Doktor, český rychlostní kanoista.
Pranostiky pro tento týden
Den svatého Martina zimní časy začínaj.
Od svatého Martina zahřeje jen peřina.
Přijel-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
"Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima."
Když dne ubývá, zimy přibývá.
O Martině po ledu - o Vánocích po blátě.
Martin a Kateřina na blátě - vánoce na ledě.