Jména pro tento týden

5. listopadu 2007 v 0:59 |  ROČNÍ OBDOBÍ
Podle českého kalendáře slaví tento týden svátek
5.11. Miriam je hebrejské jméno známé již z bible.Známými osobnostmi suvedeným jménem jsou např. české herečky
Miriam Kantorková (sestra "Bobina "Ordinace v růžové zahradě )nebo Miriam Chytilová("Klárka"Tajemství proutěného košíku TV seriál)
.
6.11. Liběna a její varianta Luběna jsou česká
jména slovanského původu. Jméno je odvozené od přídavného jména "libý", proto se jeho význam vykládá jako "libá, milá, příjemná".Známými osobnostmi jsou např. Liběna Hlinková, vdova po hokejistovi Ivanu Hlinkovi či Liběna Rochová, módní návrhářka.
7.11. Saskie (též Saskia) je jméno holandského původu.Jehovýznam však není zcela jasný. Nejčastěji se vykládá jako "žena ze Saska". Známou osobností s tímto křestním jménem je česká moderátorka a televizní hlasatelka Saskia Burešová
8.11. Jméno Bohumír má slovanský původ a vykládáme je jako "mír bohu". Pokládá se za obdobu německého jména Gottfried. Známou osobností s tímto jménem byl např. český filmový technik a zvukař Bohumír Brunclík (Kdyby tisíc klarinetů ..... zvukové efekty).
9.11. Bohdan je staroslovanské jméno s významem "dar boží" či "daný bohem". Je obdobou původně řeckého jména Theodor. Za všechny nositele tohoto jména uveďme např. českéhofilmového režiséra Bohdana Slámu .
10.11. Evžen (Eugen) má řecký původ ve slově "eugenés", jež znamená "blahorodý" či "urozený". Osobností s tímto křestním jménem byl např. český atlet a sportovní novinář Evžen Rošický(1914-1942).
11.11. Martin je jméno latinského původu od slova "Martinus", přídavného jména odvozeného od "Mars". Přeneseně lze jeho význam vysvětlit jako "bojovný", neboť Mars byl uctíván jako bůh války. Osobností s tímto jménem je mnoho např. Martin Doktor, český rychlostní kanoista.
Pranostiky pro tento týden
Den svatého Martina zimní časy začínaj.
Od svatého Martina zahřeje jen peřina.
Přijel-li svatý Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
"Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima."
Když dne ubývá, zimy přibývá.
O Martině po ledu - o Vánocích po blátě.
Martin a Kateřina na blátě - vánoce na ledě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama